Jakie skutki uboczne powoduje antykoncepcja po stosunku?

Pojawienie się w latach 60. XX wieku antykoncepcji hormonalnej było przełomowym wydarzeniem nie tylko w medycynie, ale również całkowicie zmieniło ówczesny obraz planowania rodziny. Niestety tabletka antykoncepcyjna nie może być stosowana przez wszystkie kobiet. Wiele par zetknęło się, więc ze stresującym ryzykiem „wpadki”. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest przyjęcie antykoncepcji awaryjnej, będącej inną formą hormonalnego zapobiegania ciąży. Metoda ta może być stosowana, jednak tylko sporadycznie.

Każdy produkt stanowiący antykoncepcję awaryjną, nim został dopuszczony do obrotu handlowej przeszedł wszystkie wymagane testy laboratoryjne i kliniczne. Nie wolno, jednak zbyt często wykorzystywać tej „ostatniej deski ratunku”, ponieważ może to poważnie zaburzyć gospodarkę hormonalną organizmu. Levonelle i ellaOne nie mogą być również zażywane przez kobiety, które nie ukończyły szesnastego roku życia.

Czasami przyjęcie tych tabletek może indukować działania niepożądane, takie jak: bóle głowy, zmiany w nastroju, wymioty i bóle brzucha oraz pojawienie się śródcyklicznych krwawień związanych ze zmianą poziomu hormonów.

Jeżeli pojawią się bardziej nasilone skutki uboczne należy zgłosić się do najbliższego lekarza.

Zamów produkty przez Internet z Darmową przesyłką (nasi lekarzy wystawią receptę po wypełnieniu formularza konsultacji medycznej)