Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne pojawiły się na polskim rynku farmaceutycznym w lutym 2004 roku. Jest to innowacyjna metoda antykoncepcji hormonalnej, która eliminuje niektóre minusy stosowania tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych, zachowując przy tym wysoką skuteczną w ochronie przed zajściem w niepożądaną ciążę. Plastry zawierają dwa hormony: estrogen i progestagen, które są dostarczane w systemie transdermalnym, czyli hormony uwalniają się stopniowo po przyklejeniu plastra na powierzchni skóry. Ponieważ plaster zmienia się tylko raz na tydzień, metoda ta jest idealna dla kobiet, dla których wyzwaniem jest pamiętanie o codziennym połknięciu tabletki.

Wybór metody jest indywidualną sprawą, jednak coraz więcej kobiet sięga po plastry antykoncepcyjne. Ginekolodzy chętnie przepisują taką formę antykoncepcji kobietom, u których stosowanie pigułek hormonalnych powodowało zbytnie obciążenie wątroby. Wadą plastrów antykoncepcyjnych jest możliwość ich odklejenia, co wpływa na skuteczność przenikania hormonów przez skórę. Również tkanka tłuszczowa stanowi barierę dla transportu estrogenu i progestagenu, dlatego kobiety o wadze powyżej 80 kg nie powinny decydować się na tą metodę antykoncepcji.

Plastry Evra
Wyprodukowano przez Janssen-Cilag
Plastry Evra

Evra to plastry antykoncepcyjne, które są metodą zastępczą dla klasycznych tabletek hormonalnych. Ich innowacyjność polega na zmniejszeniu ryzyka ciąży związanego z pominięciem przyjęcia pigułki.

Dlaczego plastry antykoncepcyjne są wygodną metodą zapobiegania ciąży?

Najbardziej skuteczną metodą zapobiegania ciąży jest antykoncepcja hormonalna. Pozwala na rezygnację z mechanicznych metod zapobiegania ciąży, które obniżają doznania seksualne oraz pozwala na odbywanie pełnego stosunku seksualnego. Pojawienie się plastrów antykoncepcyjnych, które są analogiem tabletek hormonalnych zrewolucjonizowało pojęcie hormonalnego zapobiegania ciąży. Nie jest już konieczne przyjmowanie codziennie tabletki, co wpływa na zwiększenie skuteczności u kobiet, które zapominały o przyjęciu tabletki lub przyjmowały je nieregularnie. Również wymioty, biegunki nie zmniejszają skuteczności działania hormonów, co miało miejsce w przypadku tabletek hormonalnych. Decydując się na plastry antykoncepcyjne tylko raz w tygodniu należy pamiętać o antykoncepcji. Nie są one również przeszkodzą w aktywnym życiu, korzystaniu z sauny i basenu.

Jakie są zalety stosowania plastrów hormonalnych Evra?

Plastry antykoncepcyjne to również idealne rozwiązanie dla kobiet, u których próby wątrobowe po stosowaniu tabletek hormonalnych nie dawały satysfakcjonujących wyników. W przypadku plastrów, hormony przenikają do krwi bezpośrednio przez skórę, omijając wątrobę, co powoduje jej odciążenie. Jedynym obciążeniem jest późniejszy metabolizm estrogenu i progestagenu.

Czy plastry antykoncepcyjne Evra posiadają wady?

U niektórych osób może pojawić się alergia skórna spowodowana przez klej znajdujący się na plastrze. W tym przypadku koniecznie jest zmienienie metody antykoncepcji. Plastry antykoncepcyjne nie nadają się dla kobiet otyłych, o wadze powyżej 80 kg. U tych pacjentek pod skórą znajduje się zbyt gruba warstwa tkanki tłuszczowej, która uniemożliwia efektywne przenikanie hormonów do krwi. Istnieje również ryzyko odklejenia plastra, jednak zdarza się to niezwykle rzadko. Rekomenduje się przyklejanie plastrów w miejscach nienarażonych na mechaniczne odklejenie plastra, np. pośladki, łopatki, brzuch.

Jak każda forma antykoncepcji hormonalnej plastry antykoncepcyjne mogą wywołać pojawienie się działań niepożądanych związanych ze zmianą gospodarki hormonalnej w organizmie. Do najczęściej występujących zalicza się: bóle głowy, mdłości, ospałość, obrzmiałe piersi, zmniejszenie lub zwiększenie libido, zatrzymanie wody w organizmie. Podane skutki uboczne zazwyczaj znikają w ciągu pierwszego kwartału stosowania antykoncepcji.

Czy korzystanie z plastrów antykoncepcyjnych Evra jest bezpieczne?

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych po odbyciu wywiadu medycznego z lekarzem jest bezpieczne. Ginekolodzy odradzają tą metodę antykoncepcji kobietom cierpiącym na migreny, zapalenia żył, problemy z sercem oraz uzależnionym od nikotyny. Na stronie kliniki internetowej euroClinix istnieje możliwość darmowej konsultacji z lekarzem, który pomoże w wyborze odpowiedniej metody zapobiegania ciąży.

Zamów produkty przez Internet z Darmową przesyłką (nasi lekarzy wystawią receptę po wypełnieniu formularza konsultacji medycznej)