Krążek Dopochwowy - hormonalna antykoncepcja dopochwowa

Najwyższą skutecznością w zapobieganiu ciąży cechują się preparaty hormonalne. Nie są one, jednak doskonałe i farmaceuci wciąż pracują nad ich udoskonaleniem. W ostatnim czasie w sprzedaży aptecznej pojawiły się nowe formy antykoncepcji hormonalnej, takie jak: plastry antykoncepcyjne oraz krążek dopochwowy. Pierścień antykoncepcyjny jest innowacyjną i wygodną formą zapobiegania niechcianej ciąży. Jest idealną alternatywą dla kobiet, które mają kłopot z pamiętaniem o codziennym przyjmowaniu pigułki.

Krążek dopochwowy jak wskazuje nazwa, należy umieścić w pochwie na okres 21 dni. W tym czasie z powierzchni krążka uwalniane są hormony: estrogen i progestagen. Związki te wykazują wysoką skuteczność w indukowaniu u kobiety przemijającej bezpłodności. Po trzech tygodniach krążek należy wyjąć i wyrzucić. Podczas przerwy w dostarczaniu hormonów powinno wystąpić tzw. krwawienie z odstawienia. Również podczas tygodniowej przerwy skuteczność antykoncepcji jest zachowana. Wygoda, pewność i bezpieczeństwo stosowania krążka dopochwowego przekonały już ponad 1,5 miliona kobiet do wyboru tej formy antykoncepcji.

NuvaRing
Wyprodukowano przez Organon
NuvaRing

Rewolucyjna metoda antykoncepcyjna wyprodukowana przez firmę Organon. Pierścień zakłada się tylko raz w miesiącu. Nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletki.

Jak działa krążek dopochwowy?

Biomateriał polimerowy, z którego jest wykonany krążek, zawiera dwa hormony: estrogen i progestagen. Po umieszczeniu pierścienia w pochwie na skutek temperatury następuje uwalnianie substancji czynnych i ich wchłanianie do krwi. Estrogen hamuje owulację, natomiast drugi hormon jest odpowiedzialny za zwiększenie lepkości śluzu produkowanego przez szyjkę macicy. Większa gęstość śluzu spowalnia ruch plemników i uniemożliwia im zapłodnienie komórki jajowej.

Jak stosuje się krążek dopochwowy?

Pierścień antykoncepcyjny jest bardzo łatwy w użyciu, chociaż wiele pań obawia się jego aplikacji. Przed przystąpieniem do czynności wkładania krążka, należy dokładnie umyć ręce. Po wyjęciu krążka ze szczelnego opakowania należy sprawdzić, czy nie zawiera on uszkodzeń produkcyjnych. Następnie należy go ścisnąć kciukiem i palcem wskazujących i w takim ułożeniu umieścić w pochwie. Pierścień jest prawidłowo założony, jeżeli jest niewyczuwalny przez kobietę. Jego ułożenie nie wpływa na efektywność uwalniania hormonów, jednak powoduje odczuwalny dyskomfort oraz przekłada się na zwiększenie ryzyka wypadnięcia krążka. Aby wyjąć pierścień dopochwowy należy zahaczyć o niego palcem wskazującym i delikatnie pociągnąć.

Jakie są korzyści z wyboru krążka dopochwowego?

Krążek dopochwowy powinien się sprawdzić u mało zdyscyplinowanych kobiet, u których codzienne przyjmowanie tabletki jest sporym wyzwaniem. Podczas stosowanie pierścienia należy o nim pamiętać tylko 2 razy w miesiącu. Do jego największych zalet zalicza się:

 • Wyeliminowanie wpływu zaburzeń żołądkowych (wymioty, biegunki) na skuteczność działania antykoncepcji
 • Wysoką skuteczność (wskaźnik Pearla 0,3 oznacza, że tylko trzy kobiety na 300 stosujących krążek dopochwowy w ciągu roku zaszła w ciążę)
 • Mniejsze obciążenie wątroby – hormony wchłaniają się do krwioobiegu przez śluzówkę pochwy, a nie za pośrednictwem układu pokarmowego
 • Zmniejszenie bóli miesiączkowych
 • Poprawienie wyglądu cery, ograniczenie łojotoku
 • Możliwość jego wyjęcia na okres trzech godzin
 • Samodzielną aplikację

Jakie są wady stosowania pierścienia dopochwowego?

Podczas stosowania krążka dopochwowego może wystąpić szereg skutków ubocznych pojawiających się przy każdej formie antykoncepcji hormonalnej. Działania niepożądane mijają zazwyczaj w pierwszym kwartale stosowanie pierścienia, gdy tak się nie stanie konieczna jest wizyta u lekarza w celu dobrania preparatu o innej zawartości hormonów. Największym minusem krążka antykoncepcyjnego jest jego nieobojętność na wiele stosowanych leków, antybiotyków i ziół. Podczas stosowania pierścienia czy przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych należy konsultować z lekarzem wszystkie przyjmowane leki i unikać stosowania preparatów wchodzących w interakcje z hormonami.

Wadą stosowania krążka dopochwowego jest możliwość jego wypadnięcia z pochwy, jednak zdarza się to bardzo rzadko. W przypadku, gdy pierścień wypadnie należy opłukać go wodą i ponownie umieścić na swoim miejscu. Jeżeli czas przebywania krążka poza pochwą będzie dłuższy niż trzy godziny, skuteczność antykoncepcji może zostać zachwiana i koniecznie jest stosowanie przez tydzień dodatkowej metody antykoncepcji. Istnieje również możliwość wyjęcia pierścienia dopochwowego, np. na czas stosunku seksualnego, jednak nie należy tego praktykować częściej niż raz na dobę oraz na czas nie dłuższy niż trzy godziny.

Duża grupa kobiet obawia się wkładania i wyjmowania krążka, jednak jest to bardzo proste i nie wymaga szczególnych umiejętności.

Jakie działania niepożądane powoduje krążek dopochwowy?

Stosowanie zarówno doustnej antykoncepcji hormonalnej jak i krążka powoduje u niektórych pacjentek pojawienie się skutków ubocznych. Najczęściej zgłaszanymi efektami niepożądanymi występującymi u średnio jednej kobiety na sto są: bóle głowy, zatrzymanie wody w organizmie, spadek pożądania, suchość w pochwie. Wiele kobiet obserwuje również powiększenie piersi, jednak nie dla wszystkich pacjentek jest to wada przyjmowania hormonów.

Czy stosowanie pierścienia dopochwowego jest bezpieczne?

Stosowanie krążka antykoncepcyjnego oraz innych metod antykoncepcji hormonalnej wymaga konsultacji z lekarzem. Korzystanie z tabletek lub pierścienia jest w pełni bezpieczne, jeśli odbywa się pod nadzorem specjalisty. Istnieje szereg przeciwskazań do przyjmowania syntetycznych hormonów zapobiegających ciąży:

 • Podwyższona krzepliwość krwi
 • Niewydolność nerek lub wątroby
 • Migrenowe bóle głowy
 • Żylaki
 • Przebyty zawał serca lub udar mózgu
Zamów produkty przez Internet z Darmową przesyłką (nasi lekarzy wystawią receptę po wypełnieniu formularza konsultacji medycznej)