Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Pigułki hormonalne pojawiły się pod koniec XX wieku, obecnie są najpewniejszą i przez to bardzo często wybieraną metodą antykoncepcji. Ich działanie opiera się na dostarczeniu organizmowi syntetycznych hormonów, które wpływają na płodność kobiety. Część pacjentek, nie odczuwając żadnych skutków ubocznych tabletek obawia się, że w ich przypadku tabletki antykoncepcyjne są nieskuteczne. Nic bardziej mylnego! Tylko u niewielkiego procentu pacjentek, w skutek złego dobrania stężenia i rodzaju hormonów pojawiają się działania niepożądane. Jeżeli pigułki są przyjmowane prawidłowo zapewniają prawie 100% ochronę przez nieplanowaną ciążą.

Jak dochodzi do zapłodnienia?

Nie każdy kontakt seksualny skutkuje ciążą. Aby doszło do zapłodnienia konieczna jest obecność komórki jajowej wędrującej w jajowodzie, czyli w czasie owulacji. Jeżeli wytrysk nastąpił w pochwie, ruchliwe plemniki, wykorzystując śluz owulacyjny (obfity, przezroczysty) płyną w kierunku komórki jajowej, gdzie po jej penetracji dochodzi do połączenia materiału genetycznego. Jeżeli do pełnego stosunku dojdzie dwa dni przed owulacją należy wziąć pod uwagę, że plemniki mogą przeżyć w pochwie kobiety nawet ponad 48 godzin i tym sposobem zapłodnić uwolnioną komórkę jajową.

Gdy plemnik wniknie do komórki jajowej wędruje ona dalej jajowodem do macicy. Tam zagnieżdża się w odpowiednio przygotowanej błonie śluzowej macicy.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?W składzie pigułek występują zazwyczaj dwa hormony będące syntetycznymi odpowiednikami naturalnego estrogenu i progesteronu. Jako analog estrogenu najczęściej jest stosowany etynyloestradiol, który zatrzymuje zdolność owulacyjna jajnika. Nie dochodzi do uwolnienie komórki jajowej, dzięki czemu zapłodnienie jest niemożliwe. Drugi hormon-progestagen zmienia konsystencję śluzu produkowanego przez szyjkę macicy. Staje się on bardziej gęsty, co utrudnia ruch plemników. Wpływa on również na grubość błony pokrywającej macicę. U kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne jest ona dużo cieńsza, dlatego nawet jeżeli doszłoby do zapłodnienia to zarodek nie będzie w stanie zagnieździć się w endometrium macicy.

Czy tabletki antykoncepcyjne są bezpieczne?

Olbrzymia grupa kobiet nie jest przekonana do hormonalnej antykoncepcji, ponieważ obawiają się wzrostu wagi i sporego uszczerbku na zdrowiu. Tabletki antykoncepcyjne nowej generacji zawierają niewielką ilość hormonów i ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest niewielkie. Prawidłowo dobrane pigułki są w stanie zredukować nawet problemy ze zdrowiem objawiające się trądzikiem lub torbielami jajników.

Zamów produkty przez Internet z Darmową przesyłką (nasi lekarzy wystawią receptę po wypełnieniu formularza konsultacji medycznej)